YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK

2008 yIında kurulan Akdeniz Dolum Tesisleri’nin petrol ticareti yapan şirketler için stratejik önem taşıdığını ifade eden Saliha Kadooğlu YIldIzgörer, “Tesis, uluslararası standartlara uygun ürün kalitesiyle hizmet vererek uluslararası petrol ticaretine, yakıt ikmallerine ve bölgenin ihtiyaçlarıyla birlikte diğer iş alanlarına cevap verebiliyor” diyor.

2008 yılında Mersin’de aynı anda iki geminin giriş yapabildiği, Türkiye’nin en büyük deniz platformu olan Kado­oğlu Akdeniz Dolum Tesisleri’ni kuran Kadooğlu Holding, Mersin’in ekonomi­sine katkı sağlamanın yanı sıra Mersin Limanı’nı en aktif kullanan şirketler­den biri.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyı­lında, akaryakıt ve LPG sektörünün bugün olduğu gibi yakın gelecekte de Türkiye’nin gelişmesini ve ilerlemesi destekleyen en önemli sektörlerden biri olmaya devam edeceğini söyleyen Kadooğlu Petrolcülük Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadooğlu Akdeniz Dolum Tesisi yöneticisi Saliha Kadooğlu Yıldızgörer, elektrikli şarj istasyonları gibi yeni alanlarda da yatırım yaptıklarını belir­tiyor. Kadooğlu Yıldızgörer, sektörün ge­leceğini ve yatırımlarını şöyle anlatıyor:

 

Akdeniz Dolum Tesisleri

Petrol ürünlerinin uluslararası ticaret ve ülke içinde dağıtımı amacıyla 2008 yılında 70 bin m² alan üzerinde 150 bin m³ petrol ürününü depolama kapasi­teli Akdeniz Dolum Tesisleri faaliyete geçti. Tesis, uluslararası standartlara uygun ürün kalitesi ve fiyat bileşe­niyle hizmet vererek uluslararası petrol ticaretine, yakıt ikmallerine ve bölgenin ihtiyaçlarıyla birlikte diğer iş alanlarına cevap verebiliyor. Tesis kapasitesinin 9.000 m³’ünü bölgesel ve yurt içi taleplerin karşılanması için 141 bin m³’ünü de uluslararası petrol pazarına açılmak ve yabancı petrol firmalarına Türkiye’de yeni iş imkanları yaratmak amacı ile A tipi antrepo olarak da kullanılıyor.

 

Stratejik Konum

Akdeniz Dolum Tesisi ayrıca sahilden 5 km uzaklıkta Türkiye ve Mersin bölgesinin en büyük ve modern deniz platformlarından birine ev sahipliği yapıyor. 12 metre draftta, max. 80 bin DWT kapasitey­le aynı anda 2 geminin yanaşabildiği deniz platformu, hem yerel hem de uluslararası petrol ticareti yapan şirketler için stratejik önem taşıyor.