Nergiz Kadooğlu Çifçi: Akaryakıt Sektörünün Büyümesi İçin Geleceği Beraber Kurgulamalıyız

Türkiye enerji piyasasının “En Büyük Aile Buluşması” olarak gelenekselleşen Türkiye Enerji Zirvesi’nin 13.’sü “Barış için Enerji” temasıyla, 27-29 Kasım 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso’nun yanı sıra enerji sektörünün birçok temsilcisinin de yer aldığı etkinlikte, Nergiz Kadooğlu Çifçi ADER’i temsilen panelist olarak katıldı.

Türkiye Akaryakıt Piyasası başlıklı panelin moderatörlüğünü Enerji Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu üstlenirken, panelist olarak ADER adına Başkan Yardımcısı Nergiz Kadooğlu Çifçi, TABGİS Başkanı Murat Bilgin, PETDER Genel Sekreteri Köksal Onur İnci ve PÜİS Başkanı İmran Okumuş katıldı. Küresel enerji piyasalarındaki son gelişmeler ile piyasaları etkileyen yerel ve bölgesel sorunların “Barış için Enerji” temasıyla enerji sektörünün tüm paydaşlarıyla tartışıldığı zirvede Sayın Kadooğlu Çifçi de tedarik zinciri sıkıntısına değinerek her türlü olasılığa karşı sektör işbirliğinin sağlanmasının önemine dikkat çekti.

“Akaryakıt Sektörü Ülke Ekonomisine Katkı Sağlamaya Devam Edecek”
Kadooğlu Çifçi, “Akaryakıt ve LPG sektörü, bugün olduğu gibi yakın gelecekte de Türkiye’nin gelişmesini ve ilerlemesini destekleyen en önemli sektörlerden biri olmaya devam edecek. Yeni mobilite ve elektrifikasyon etkilerini göstermeye başladı. “Net Sıfır Karbon” hedefleri fosil yakıtların kullanımı ile ilgili kafalarda soru işareti yaratıyor, ama istatistikler ve ekonomik gerçekler bu sektörün ekonominin lokomotiflerinden biri olarak kalmaya devam edeceğini gösteriyor. Son dönemde yüksek enflasyon, hem işletme maliyetlerimizi hem de işletme sermayesi ihtiyacımızı artırdı. Bu sorunlara finansmana erişim zorluğu da eklenince sektördeki sıkıntılar daha da arttı Sektörümüzün büyümesini istiyorsak, sektör ve kamu olarak beraber düşünmeye, geleceği beraber kurgulamaya ve bu dönüşümü doğru bir şekilde gerçekleştirmeye ihtiyacımız var.” dedi.