Kadoil Şehir Merkezindeki İstasyon Sayısını Artırıyor - Kobi Aktüel


Akaryakıt ve otogaz alanlarında faaliyet gösteren 600’ün üzerindeki bayi sayısı ile tüketicilere hizmet veren Kadoil, şehir merkezlerine ve gözde lokasyonlara öncelik vererek büyümesini sürdürüyor. Pandemi döneminde dijitalleşme yatırımlarını hızlandıran şirket, Türkiye genelindeki istasyonlarında taşıt tanıma sisteminin kullanımını yaygınlaştırdı.

Türkiye’nin köklü kuruluşlarından Kadooğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kadoil, bugün hem akaryakıt hem de otogaz alanlarında faaliyet gösteren 60Q’ün üzerindeki bayi sayısı ile tüketicilerine hizmet veriyor. Akaryakıt sektörüne 2006 yılında Kadoil, 2016 yılında ise Kadogaz markalarıyla giriş yaptıklarını dile getiren Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi; şirketin bugünkü pazarlama stratejisinin perakende ağırlıklı ilerlediğini, yeni istasyon seçiminde şehir merkezlerini ve gözde lokasyonları göz önünde bulundurduklarını aktarıyor. Çifçi, “Tüm Türkiye’ye dağılmış bayi ağımıza şehir merkezindeki istasyon sayımızı arttırarak devam etmeyi hedefliyoruz. İş ortaklarımızla her zaman kazan kazan anlayışı içinde olduk. Bayilerimize ek kazanç olabilecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” diyor.

Zaman ve bütçe tasarrufu sağlıyor.

Çifçi, Kadoil olarak sektördeki hızlı değişimleri öngörüp gerekli yol haritalarını belirleyerek yola devam etmeyi misyon edindiklerini açıklıyor. Bu bağlamda, bireysel müşterilerin yanı sıra şirket ve kuruluşların da akaryakıt ihtiyaçlarını temin etme hedefi ile bayi ve müşterileri için son sistem son teknoloji ile geliştirdikleri Kadomatik’i hayata geçirdiklerini belirten Çifçi, “Kadomatik, zaman ve bütçe tasarrufu sağlayarak birçok farklı yönü ile araç kullanıcılarının tercihi olurken, hızlı yakıt alma, kolay ödeme ve fatura bilgisi paylaşımları ile şirket filoları için de tercih sebebi oluyor. Kurumsal şirket yöneticileri kilometre, yakıt ve yol kontrolü imkanlarından yararlanabiliyorlar” ifadelerinde bulunuyor.

Bayilere özel iletişim platformu

Pandemi sonrası dijitalleşmenin çok hız kazandığını belirten Çifçi, beş yıl olarak öngördükleri süreçleri birkaç ay içinde hayata geçirmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Şirket verimliliğini arttırmak adına birçok konuda dijitalleşme aksiyonları aldıklarını ifade eden Çifçi, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Özellikle Kişisel Verilerin Korunması adına, kalite standartlarımız için dijitalleşmenin şart olduğunu gördük. Dijital ortamda datayı saklamak ve istenildiğinde erişmek bize sahada inanılmaz hız kazandırıp avantaj sağlarken, bayilerimize olan hizmet standartlarımız da her geçen gün artıyor. Bunlara ek olarak, bayilerimizle tüm iletişim kanallarımızın sürdürülebilir şekilde açık olması açısından onlara özel bir iletişim platformu kullanıyoruz. Bu platform sayesinde cep telefonu, tablet ve laptop gibi cihazlar
üzerinden sipariş verme, fatura takip ve otomasyon sistemleri gibi tüm işlemlerini tek bir altyapıda hızlıca gerçekleştirebiliyorlar.”

Yükselişi sürdürüyor

Pandeminin etkilerine rağmen sektörde geçen yıla oranla büyümelerini artırarak devam ettirdiklerini dile getiren Çifçi, hem satışta hem de pazar payında yükselişi sürdürdüklerini aktarıyor. Çifçi, “Cirosal anlamda 2020 yılı Brent Petrol fiyatları hem 2019 hem de 2021’e kıyasla çok düşük seyrettiğinden büyümemiz ciroya ne yazık ki net bir şekilde yansımadı. İlk çeyrekte sektördeki hareketlenmeye bakıp bizim artan satışlarımızı göz önünde bulundurursak, 2021 yılını hedefimizin üzerinde bir başarı grafiği ile kapatacağımızı öngörüyorum” diyor.

Yatırımlarını hızlanırdı

Bireylerin pandemi koşulları nedeniyle kendi araçları ile seyahat etmeyi tercih etmeye başladıklarını belirten Çifçi, her alanda hijyenik ortamlarda bulunmak isteyen kişilerin alışveriş yaptıkları alanlarda da bunu göz önünde bulundurduklarını anlatıyor. Akaryakıt tarafında araçtan inmeden yakıt alıp, ödeme yapma ya da kullandıkları istasyon market ve tuvaletlerinin hijyen koşullarının ön plana çıktığını söyleyen Çifçi, “Biz de bu bağlamda taşıt tanıma sistemi yatırımlarımıza öncelik vererek, bütün istasyonlarımızda kullanımın yaygınlaştırılmasını sağladık. Market ve tuvaletlerimizi yeni konseptimize uygun olarak hızlıca yeniledik. Birkaç yılda gerçekleştirmeyi planladığımız yatırımlarımızı gündemin ihtiyaçları doğrultusunda öne çektik” diyerek sözlerini tamamlıyor.

62 KOBİ AKTÜEL TEMMUZ 2021