Kadoil Devler Arasında

Maskülen yapıdaki bir sektörde kadın yöneticilerin liderliğinde akaryakıt dağıtım işinde ilk 10’da yer alan Kadoil, şehir merkezleri ve gözde lokasyonlardaki istasyon sayısını artırarak büyümesini sürdürecek.

Kadoil artan kadın istihdamı ile akaryakıtın devleri arasındaki yerini sağlamlaştıracak

AKARYAKIT ve LPGan> dağıtım sektöründe faaliyet gösteren Kadoil, 600’ü aşkın bayisi ile Türkiye genelinde yaygın bir hizmet ağına sahip. Kadooğlu Holding’in iştirakleri arasında yer alan Kadoil, madeni yağ sektöründeki faaliyetleriyle beraber uluslararası markaların da bulunduğu bir pazarda ilk 10 arasında yer alıyor. Kadoil’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nergiz Kadooğlu Çifçi sorularımızı yanıtladı.
¦ Kariyer yolculuğunuzdan ve bu kapsamda Kadoil’in yerinden söz eder misiniz?

Kariyer bizim ailemizde sadece iş olarak algılanıp; hedeflenen bir basamak değil. Kendini geliştirme ve yolunu çizme bizlerde çok erken başlayan bir yolculuk. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletme mezunuyum. Öğrencilik dönemimde de sürekli profesyonel şirketlerde görev aldım. Ailem kendi işlerimizin sorumluluğunu farklı sektör ve kurumsal şirketlerde çalışıp tecrübe edindikten sonra almamı istedi. Yönetiminde olduğumuz işlere farklı bir gözle bakıp, kendine özgü bakış açısı geliştirmek şirket kültürümüzün bir parçası. Bu nedenle üniversiteden mezun olduktan sonra uluslararası şirketlerde tecrübe kazanmak için eğitimime İngiltere’de devam edip, farklı trade şirketlerinde çalışma şansını yakaladım. İngiltere’de yaşadığım dönem Nergiz olarak var olmaya çalıştığım eşsiz ve öğretici bir süreçti. Sonra ailemin kurduğu, holdingin amiral gemisi Kadoil’e döndüm. Bu yeni başlangıç kendimi hazır hissettiğim, yetiştirdiğim ve öğrendiklerimi hayata geçirmek için heyecan duyduğum birana denk geldi. Ne kadar eğitim alsanız da tecrübe edinip kitaplarda gördüklerinizi deneyimlemek çok kıymetli. Kadoil benim için bu anlamda zorlu ve paha biçilmez bir cevher.

Uluslararası markalarla aynı kulvarda

¦ Kadoil’in şirket profili ve sektöre! konumundan bahseder misiniz? Kadoil, akaryakıttan gıdaya, enerjiden gayrimenkule, iç-dış ticaretten istasyon işletmeciliğine kadar birçok alanda faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Kadooğlu Holding bünyesinde. Akaryakıt sektöründe kalite ve güveni bir arada sunduğumuz yıldız markamız. Uluslararası markalann yıllardır yer aldığı bir pazarda ilk 10’da yer almayı başaran, sektörün geneline bakıldığında ise çok genç bir marka. Bu şemsiyenin altında LPG’li araç sürücülerine hizmet verdiğimiz Kadogaz ve madeni yağlarda ise Oil Master markalarımız da bulunuyor. Akaryakıt ve otogaz olmak üzere 600ün üzerinde bayiliğimizle Türkiye’nin her yerinde hizmet veriyoruz.

Maskülen bir sektörde kadın yöneticileriyle ayrışıyor 

Kadoil’in kadın istihdamı ve yönetimde kadın liderlerin temsili açısından yaklaşımı nasıl?

Akaryakıt sektörü çok maskülen bir yapıda. Yönetici pozisyonu ve istasyon temsilcileri düşünüldüğünde erkek çalışanların yoğun olduğu bir iş modeli görüyoruz. Sektör temsilcileri, profesyoneller ve şirket sahipleri bu konuya dikkat çekmek için birçok çalışma gerçekleştirdi. Kadoil’in bu konudaki tutumunu şirketin en üst yönetimindeki bir kadın olarak zaten vermiş bulunduğumuzu düşünüyorum. Bununla beraber şirketimizin en stratejik alanlan olan mali işler ve kredi risk gibi departmanları da kadın emekçilerimize emanet ettik. Bir kadın olarak pozitif ayrımcılığın karşında olmakla beraber Kadoil’in geleceğine yön veren önemli kararlan hemcinslerimle beraber almak, onlann başanlı pozisyonlara geldiklerini görmek beni çok mutlu ediyor. 

Kadoil toplumsal yaşamda ve iş hayatında cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik neler yapıyor?

Genç kadınlanmızın daha eğitim hayatlan devam ederken çalıştığımız sektör hakkında bilgilendirilmelerini, meslek seçimlerinde akaryakıt sektörünü de göz önünde bulundurmalannı sağlıyoruz, istasyon hizmet görevlerinde kadın istihdam sayımızı artırmak için çeşitli projeleri hayata geçiriyoruz. Aynca STK’lar ile iş birliği gerçekleştirmede çok aktif bir aileyiz, TÜRKONFED ve TÜSİAD gibi sivil toplum kuruluşlannın toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmalarda aktif rol alıyor ve sponsorlukla destek veriyoruz.

İstasyon sayısını artıracak

Kadoil’in 2021 yılı hedefleri nasıl? Zorlu geçen bir yıla rağmen hedeflerimizin üzerirde bir başarı yakaladık. Yılın üçüncü çeyreğinde de bu başarıyı sürdürmek öncelikli hedefimiz. Şehir merkezleri ve gözde lokasyonlardaki istasyon sayımızı artırıp tüketicilerimizle daha çok noktada bir arada olmayı hedefliyoruz. Bayilerimizle daha çok bir araya gelmek, istasyon karlılıklarını arttırıcı çalışmaları hep beraber hayata geçirmek ve sosyal sorumluluk projelerimizle daha çok insana dokunabileceğimiz çalışmalar yapmak istiyoruz. Fiziksel olarak uzun süre ayrı kaldık, bu açığı hızlı kapatmayı diliyorum. Yine bir masa etrafında toplanıp samimi kutlamalar yapacağımız, heyecanla yeni yolculuklara çıkacağımız bir yıl olsun istiyorum. 5